Zaawansowana produkcja łatwiejsza dzięki systemom ERP

todisDawniej, będąc producentem, wystarczyło stworzyć produkt charakteryzujący się najwyższą jakością. Klienci byli w stanie poczekać na realizację zamówienia, jeżeli kryło się za tym lepsze dopracowanie designu lub poprawa jakości towaru. Wraz z pojawieniem się globalnej ekonomii opartej na technologiach informatycznych, dawna dynamika uległa zmianie. Wejście na nowe rynki stało się o wiele prostsze, co sprawiło, że producenci musieli wprowadzić zmiany w sposobie prowadzenia działalności.


 REKLAMA 
 SOLEMIS 

Przedsiębiorstwa, które używają maszyn przemysłowych, nie mogą sobie już dłużej pozwolić na przestoje (np. w oczekiwaniu na nowy sprzęt), ponieważ ich klienci oczekują bieżących i szybkich realizacji zleceń. Dlatego, producent wytwarzający narzędzia przemysłowe powinien zwrócić uwagę na zagadnienie time-to-market, czyli skrócenie czasu pomiędzy powstaniem projektu określonego produktu a jego pojawieniem się na rynku. Zgodnie z tym nowym paradygmatem, jakość produktu jest czymś oczywistym. Jeżeli producent sprzętu przemysłowego nie jest w stanie dostarczyć produktu odpowiadającego ściśle określonym potrzebom klienta w założonym przez niego czasie, to zapewne znajdzie się inny dostawca, który uczyni to bez wahania, nawet za niższą cenę.

Zarządzanie złożonymi procesami

To, że firmy borykające się w codziennej działalności ze złożonymi procesami, szukają wsparcia w systemach do zarządzania przedsiębiorstwem (ERP), jest oczywiste. Systemy te są bowiem postrzegane jako kluczowe rozwiązanie technologiczne, służące zapewnieniu racjonalizacji procesów biznesowych zachodzących w przedsiębiorstwie. Najnowsze dane zaprezentowane przez wiodącą firmę badawczo-konsultingową - Aberdeen Group - wskazują, że najlepsze firmy z sektora maszyn przemysłowych oraz komponentów, wykorzystują systemy ERP w sposób bardziej intensywny niż pozostałe przedsiębiorstwa z tego obszaru.

W początkowym stadium, systemy ERP optymalizowały operacje zachodzące w firmach poprzez automatyzację procesów biznesowych. Z czasem jednak, producenci zaczęli tworzyć takie systemy ERP, które odzwierciedlały najlepsze praktyki w ramach różnych funkcji biznesowych – od przyjęcia zamówienia klienta do planowania harmonogramu produkcji. Tym samym systemy porządkowały procesy zachodzące w przedsiębiorstwie, pomagając równocześnie w polepszaniu osiąganych przez niego wyników. Często zdarza się, że firmy przyjmują najlepsze praktyki dostępne w systemie ERP, w celu uzyskania pewności, że wszystkie procesy biznesowe zachodzą w całej firmie w jednakowy sposób. Taka forma standaryzacji ma wiele zalet, począwszy od ograniczenia zbędnego powielania wysiłków, skończywszy na wzroście zadowolenia klientów oraz dostawców wynikającego z łatwiejszej współpracy z firmą. Użycie konfiguratora produktu jest klasycznym przykładem tego, w jaki sposób producenci urządzeń przemysłowych mogą czerpać korzyści z wykorzystania najlepszych praktyk zastosowanych w systemie ERP. Prawidłowo zaprojektowany konfigurator produktu będzie związany z bazą informacji o produktach, które dana firma już wytworzyła, jak również z bazą wiedzy o częściach, które połączone ze sobą mogą dać nowe konfiguracje. Informacje tego typu zbierane są zazwyczaj poprzez zapytania kierowane do ekspertów od designu i produkcji. Wprowadzenie tych informacji do konfiguratora daje reprezentantom działu sprzedaży i obsługi klienta możliwość powiadomienia nabywców na każdym etapie rozmów czy pożądany przez nich produkt może być wytworzony.

Gdy konfigurator stanowi część całkowicie zintegrowanego systemu ERP, reprezentanci mogą również poinformować klientów o tym, czy części potrzebne do budowy produktu są łatwo dostępne oraz czy firma posiada odpowiednią zdolność produkcyjną by zrealizować zamówienie klienta w odpowiednim czasie. W skrócie - firma ma łatwy, ustandaryzowany sposób informowania swoich klientów o tym, co może dla nich wytworzyć, kiedy może to dostarczyć i ile to będzie kosztować.

Potrzeba dobrego zarządzania projektem

Szybka produkcja i dystrybucja produktów nie jest jednak elementem wystarczającym. W sektorze urządzeń przemysłowych ważne jest, żeby wytwarzać produkty zgodnie ze ścisłymi wymaganiami klienta. To oznacza, że każde zlecenie otrzymane przez producenta urządzeń przemysłowych jest znaczącym projektem, w którym można wyróżnić takie etapy, jak zbieranie informacji w celu przygotowania kosztów czy praca z różnymi oddziałami wewnątrz firmy (zarówno po stronie klienta jak i dostawców). Działania te mają na celu sprofilowania procesu produkcyjnego pod kątem wymagań konkretnej firmy. Każdy projekt przemienia się w unikatowy produkt, który jest konstruowany, wytwarzany lub konfigurowany by wykonać odpowiednie działania dla określonego klienta. Szanse na usatysfakcjonowanie klienta rosną, gdy projekt jest realizowany w oparciu o standardowe, sprawdzone procesy, które ułatwiają lepszą komunikację oraz współpracę w rozbudowanym łańcuchu dostaw. Dzięki temu rośnie prawdopodobieństwo, że produkt już za pierwszym razem zostanie dobrze wytworzony. To sprawia, że rozwiązanie wspomagające zarządzanie projektem stanowią według wiodących producentów urządzeń przemysłowych jedną z kluczowych cech systemów ERP. System wspomagający zarządzanie projektem, w przeciwieństwie do wielu rozwiązań desktopowych dostępnych na rynku, umożliwia równoczesną i rozbudowaną współpracę nad wszystkimi obszarami projektu. Ponadto, pozwala wszystkim zespołom zaangażowanym w projektowanie, wytwarzanie oraz dostarczanie produktu na rozpoczęcie planowania ich wysiłków już na bardzo wczesnym etapie.

W dobrze zarządzanym i zorientowanym na projekt przedsiębiorstwie, produkcja nie musi czekać na koniec prac planistycznych, żeby móc ruszyć z własnymi pracami związanymi z procesem wytwarzania. Dzięki systemowi do zarządzanie projektem osoby związane z produkcją mają całkowity wgląd do procesu projektowania, co pozwala im sprawdzić czy zaplanowane przez nich procesy produkcyjne są odpowiednie dla danego produktu. Otrzymują oni również na bieżąco informacje o zmianach w projekcie, przez co mogą rewidować proces produkcji bez potrzeby jego opóźniania. Taki rodzaj współpracy znacznie skraca czas potrzebny na przygotowanie oferty dla klienta, jak również na wytwarzanie produktu, a co za tym idzie, gotowy produkt szybciej może trafić na rynek. Jest to niezmiernie ważny czynnik dla przedsiębiorstw działających w sektorze produkcji urządzeń przemysłowych. Dobry system wspierający zarządzanie projektem udostępnia również wszelkie, niezbędne informacje – łącznie z linkami do danych technicznych oraz aktualnej listy części – w celu wsparcia techników, którzy są odpowiedzialni za opiekę nad produktem po procesie sprzedaży.

Źródło: www.todis.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top