System ERP – przewaga konkurencyjna czy standard?

Systemy ERP funkcjonują na polskim rynku od około 20 lat i są podstawą do budowy kompleksowego środowiska informatycznego w firmach. Ich zadaniem jest obsługa podstawowych procesów biznesowych, umożliwiają również sprostanie wymogom prawno-finansowym stawianym przedsiębiorstwom.Jak trafnie wspomniał podczas naszej wrześniowej konferencji dr hab. Janusz Jurek z MF&Partners Consulting, firmy doradczej „Flasiński i Wspólnicy”, posiadanie poprawnie wdrożonego i sprawnie funkcjonującego systemu ERP nie stanowi dziś żadnej przewagi konkurencyjnej na rynku. Głównym problemem jest to, że istniejące systemy informatyczne wspomagające zarządzanie wyczerpały swoje możliwości i nie nadążają za dynamiką rozwoju firm i ich procesów. Firmy potrzebują nowych narzędzi - elastycznych, szybkich do wdrożenia i modyfikacji.

Są na szczęście rozwiązania, które są w stanie tę lukę wypełnić. Ich zadaniem jest dokładna analiza procesów zachodzących w firmach i zaproponowanie możliwości ich uproszczenia. Pomysł na optymalizację analizowanych procesów przekładany jest w kilka dni na aplikacje, które automatyzują działania w branży produkcyjnej, serwisowej a także logistyce magazynowej.

Najważniejszą kwestią jest również fakt, że tego typu rozwiązania biorą pod uwagę dynamicznie zmieniające się otoczenie rynkowe i ich architektura pozwala szybko i elastycznie reagować na pojawiające się na bieżąco potrzeby przedsiębiorstwa, a nawet pojedynczych pracowników. Jest to bardzo ważne, ponieważ nawet mała zmiana usprawniająca pracę (doprojektowanie nowego okienka lub nowy pomysł na odczyt danych) może natychmiast poprawić jakość pracy lub obsługi klienta i tym samym zoptymalizować koszty w firmie. Dzięki takiemu podejściu firmie otrzymuje gotową, pełną i łatwą do zmodyfikowania aplikację biznesową połączoną z ERP, ale rozwiązującą konkretny problem, z którym na co dzień nie radzi sobie wdrożony i mało elastyczny system.

W dobie rozwoju albo nawet pełnego rozkwitu mobilności pracowników systemy ERP muszą wspierać realizację procesów biznesowych poza siedzibą firmy. Opisane wyżej rozwiązania pozwalają przenieść istniejące systemy na ten poziom i zapewniają dostęp do systemów informatycznych także z urządzeń przenośnych.

Serdecznie zapraszamy do dyskusji na temat tego, jak rozbudować istniejące systemy, w jakie narzędzia zainwestować oraz co ująć w strategii rozwoju IT, żeby stosowane narzędzia wpierały biznes efektywnie.
 
Autor: Artur Bula - Managing Director, NovaCura Poland

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top