Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo - jedna z największych spółek notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w ciągu dziesięciu tygodni zwiększyła moc obliczeniową Hurtowni Danych ponad dziesięciokrotnie. Wcześniej na wyniki rozbudowanych raportów pracownicy czekali 20-30 min., dziś – przy wsparciu Business Intelligence Accelerator - nie dłużej niż kilka minut.
O tym, jak ważny jest natychmiastowy wgląd w bieżące procesy biznesowe, świetnie wiedzą menedżerowie firm notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Plany biznesowe realizowane są w otoczeniu, które podlega ciągłym zmianom. Zwłaszcza w branży paliw płynnych i na rynkach kapitałowych.
Dlatego tak ważny jest ciągły monitoring strategicznych procesów oraz dostęp do raportów, które będą odzwierciedlać rzeczywisty stan finansów i realizowanych inwestycji. Wykorzystując Business Intelligence Accelerator w Hurtowni Danych możemy uzyskać i jedno i drugie mówi Krzysztof Kaczyński Dyrektor Departamentu Informatyki PGNIG SA.
Niezależnie od objętości danych, dodaje Krzysztof Kaczyński, innowacyjne rozwiązanie Business Intelligence Accelerator (zaprojektowane wspólnie przez SAP i Intel) generuje raporty z olbrzymią prędkością. Gdy w Hurtowni Danych gromadzone są informacje z obszaru finansów, controllingu, inwestycji i rachunkowości, BIA wielokrotnie przyspiesza ich analizę, eliminując konieczność wstępnej agregacji.
Efekty dostrzegliśmy dość szybko – mówi Jacek Purzycki Dyrektor Biura Rozwoju Systemów IT. Wdrożenie BIA miało trwać kwartał, ale już po dwóch miesiącach rozwiązanie było gotowe i wspomagało generowanie raportów. Użytkownicy byli pod wrażeniem. Odpowiedzi na zapytania były gotowe już po kilku minutach, dzięki czemu podniósł się nie tylko komfort pracy, ale też poziom wykorzystania dostępnych aplikacji oraz wydajność kluczowych procesów.
Strzał w dziesiątkę

Wcześniej było inaczej. Wdrożenie i późniejsza aktualizacja Hurtowni Danych SAP BW z wersji 3.5 do 7.0 zakończyły się wprawdzie pełnym sukcesem, ale im szybciej rósł wolumen przetwarzanych danych, tym bardziej wydłużał się proces generowania raportów (menedżerowie nieraz musieli czekać na wyniki 20-30 min). Implementacja w PGNiG SA nowych aplikacji stanęła pod znakiem zapytania.
Technologia jest narzędziem, które, owszem, może podnieść wydajność każdego przedsiębiorstwa. Ale pod jednym warunkiem. Ta technologia musi być optymalnie wykorzystywana przez swych użytkowników. Dlatego, już po aktualizacji Hurtowni Danych SAP BW, naszym priorytetem było odciążenie dotychczasowej infrastruktury IT i przyspieszenie procesów generowania raportów – wyjaśnia Krzysztof Kaczyński.
Początkowo Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA planowało zakup dużego serwera na potrzeby hurtowni danych. Departament IT uznał jednak, że rozsądniejszą alternatywą będzie wdrożenie i integracja Business Intelligence Accelerator z SAP BW 7.0.
To był strzał w przysłowiową „dziesiątkę”. BIA nie tylko wymaga znacznie niższych nakładów inwestycyjnych, ale też efektywnie rozwiązuje ciągły konflikt między szybkością, a elastycznością działań, umożliwiając natychmiastowy wgląd w procesy biznesowe – dodaje Krzysztof Kaczyński.
Trzydziestokrotne przyspieszenie

Managerów IT pozytywnie zaskoczyło także samo wdrożenie BIA. Projekty informatyczne wszakże częściej kończą się w późniejszym niż wcześniejszym terminie. Tymczasem było odwrotnie. Kilku konsultantów na skonfigurowanie akceleratora potrzebowało kilkunastu dni, a nowe rozwiązanie zostało udostępnione Użytkownikom miesiąc przed planowanym terminem.

Obecnie korzyści z Business Intelligence Accelerator czerpią zarówno menedżerowie, jak i pracownicy PGNIG SA. Ci pierwsi najbardziej skomplikowane raporty generują w kilka minut. Prostsze dokumenty gotowe są już po kilkunastu lub kilkudziesięciu sekundach, a więc dwadzieścia - trzydzieści razy szybciej. Efekt?

Użytkownicy chcą i mogą częściej korzystać z nowych technologii, stawiają nowe zapytania i generują raporty, ilustrujące procesy z różnych perspektyw.
My zaś możemy koncentrować się na nowych projektach i dalszym rozwoju infrastruktury IT. Niezależnie od rosnącego wolumenu danych aplikacje funkcjonują sprawnie i wydajnie wspomagają nasze przedsiębiorstwo – mówi Jacek Purzycki.

PODSUMOWANIE:

Cele:

 1. Wdrożenie Business Intelligence Accelerator
  • przyspieszenie procesu generowania raportów analitycznych
  • pełniejsze wykorzystanie potencjału rozwiązań SAP
 2. Wdrożenie Test Data Migration Server
  • zmniejszenie wolumenu danych na systemach testowych
  • szybkie wykonanie systemów dla celów testowych i szkoleniowych

Dlaczego Business Intelligence Accelerator

 • możliwość szybkiego wdrożenia i zintegrowania BIA z Hurtownią Danych SAP BW
 • natychmiastowe korzyści i efekty wdrożenia
 • umiarkowane nakłady inwestycyjne

Dlaczego Test Data Migration Server

 • Spółka realizuje równocześnie wiele wdrożeń na platformie SAP, dlatego potrzebuje wielu systemów testowych i szkoleniowych. TDMS jest narzędziem umożliwiającym tworzenie środowisk systemowych SAP na podstawie danych historycznych z wybranego zakresu czasu (np. dane z ostatniego miesiąca), dzięki czemu rozmiar bazy danych dla nowych systemów testowych i szkoleniowych jest o wiele mniejszy niż przy standardowej kopii systemu.


Korzyści

 • podniesienie wydajności Hurtowni Danych SAP BW
 • ponad 20-krotne przyspieszenie procesów generowania raportów
 • przekazanie użytkownikom Business Intelligence Accelerator uatrakcyjniło hurtownię danych SAP BW, jako narzędzie do szybkiego pozyskiwania informacji biznesowych
 • wykorzystanie TDMS pozwoliło na zredukowanie o ponad 50% objętości bazy danych systemów testowych,

Środowisko IT

 • system SAP ERP
 • Hurtowia Danych SAP BW
Źródło:www.sap.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top